Stravování v Japonsku

29. dubna 2015 v 11:10
Těžko byste hledali člověka, co miluje jídlo, tak jako já. Přes to, že se teď živím jako modelka a měla bych v tomto ohledu být svědomitější, tak mi to nejde. Jím všechno a jím hodně! :) Je to pár let zpátky, co jsem si zamilovala sushi a celkově asijskou kuchyni, takže do Japonska jsem se těšila i za jídlem. Nebylo by to však Japonsko, kdyby mě nepřekvapilo :)

Hned první den v Tokyu jsem se vydala do místního supermarketu, abych si něco koupila, protože do restaurace se mi samotné nechtělo. V Japonsku máte potraviny snad na každých 50ti metrech, takže hlady tu fakt trpět nemůžete. Myslela jsem si, že asijské jídlo znám a také jsem o tom před odletem něco četla, ale opět mě čekal velký šok (šokována jsem tu každý den úplně ze všeho). Jak to v takovém obchodě vypadá?První věc, co mě překvapila bylo to, že je tu všechno čisté a na svém místě. To, že tu ničemu klasicky nerozumím, je Vám asi už jasné. Předpokládala jsem, že třeba etikety budou mít z druhé strany v angličtině, ale opět jsem byla dost naivní :D Kdo by čekal, že tu bude jíst něco známého a evropského, tak by tu umřel hlady. Ale to co na místních supermarketech miluji je hotové jídlo v krabičkách. Tohle jídlo vozí do obchodů několikrát denně, takže si ho většinou kupujete ještě teplé a neleží to tam několik dnů. Japonci si celkově potrpí na stravování a jí hodně čerstvého jídla, hlavně ryby a zeleninu. Krabiček s hotovým jídlem tu mají nespočet a vybrat si musí snad každý. Můj klasický problém je, že u ¾ nevím, co to je, ale už jsem se celkem otrkala a zvykla si, že prostě nemůžu v životě vědět všechno. Také tu najdete hodně druhý sushi, které tu mají za výborné ceny. Celkově toto balené jídlo je tu levné a najíte se třeba kolem 100 Kč, ale je to jídlo čerstvé, velké porce a je to výborné. Všude mají spoustu čerstvých zeleninových salátů a můžete si koupit i samostatně třeba mističku rýže či nudlí. V japonském obchodě si zkrátka můžete koupit úplně všechno v jakémkoli množství, stačí hledat a nebát se jíst něco, co neznáte.


Kdo by tu hledal klasické pečivo, tak nenajde. Japonské pečivo je hodně zvláštní, mají třeba jednotlivě balené housky a tmavé pečivo jim tu nic neříká. Překvapením pro mě bylo, když jsem si koupila jogurt (dle červeného obalu jsem usoudila, že bude nejspíš jahodový) a při první lžičce zjistila, že i ten jogurt chutná naprosto jinak než evropský. Při zkoumání obchodu jsem zjistila, že většinu věcí fakt neznám a japonské chutě jsou dost zvláštní (čokoládové brambůrky, sladké sýry...).
Mám problém si tu koupit i mléko, protože zkrátka nevím jaké, ale zatím se to vždycky dalo pít :)


A jak se tu stravuji já? Záleží podle toho, zda mám daný den nějakou práci nebo ne, protože pokud jde člověk na focení, tak si nemusí brát žádnou svačinu. Japonci jsou velmi pohostinní a na každém focení jsem měla připraveno několik sendvičů, čokoládu, japonský dezert a dostatek pití. Pokud to všechno nesním, tak mi to vždycky dají sebou :) Restauraci jsem tu zatím navštívila jen několikrát, protože na to nebyl zatím moc čas a také s tím nemáme zatím nejlepší zkušenost :D Jinak tu jím převážně sushi, které si kupuji v supermarketu a musím říct, že je výborné. Občas to proložím nějakým masem v těstíčku (doufám, že je to kuřecí) s rýži či nudlemi. A když nás přepadne chuť na něco normálnějšího, tak tu mají nespočet mraženého jídla, kde si většinou kupuji těstoviny s krevetama. Hlady tu zatím neumírám a za ten týden jsem tu přibrala 3 kg, což není úplně pro modelku ideální, ale hned co budu zdravá, tak začínám běhat a cvičit. Přikládám fotku mého dnešního oběda :)


Čemu asi nikdy nepřijdu na chuť jsou některé jejich zvláštní dezerty. Minulý týden jsem hrozně chvátala na focení a běžela jsem do místního obchodu pro něco k snídani. Koupila jsem si ledový čaj, muffin a pak dva lívance a vrátila se na pokoj. Rychle všechno vybalila a začla jíst, bohužel jsem na focení šla hladová, protože se to nedalo jíst :D Ledový čaj chutnal jak vyvařené ponožky, navíc naprosto bez cukru (já zvyklá na přeslazené Nestea). Druhý pokus byly dva lívance k sobě přilepené, čekala jsem nějakou marmeládu mezi tím, ale byla to fazolová pasta, kterou cpou snad do každého "sladkého" jídla, lívance jsem tedy také odložila. Do třetice všeho dobrého? Muffin vypadal na klasický čokoládový, ale opět chyba! Uvnitř byla zelená krémová náplň-nejspíš příchuť matcha. Japonci mají tuhle příchuť hodně rádi, mají tu zelenou Snickers, Kitkat, Oreo apod...


Minulý týden nás napadlo, že by bylo hezké navštívit nějakou typickou japonskou restauraci a tak jsem se vydaly hledat. Japonsko je země s největším počtem restaurací na obyvatele na světě, takže restaurací je tu víc než dost. Zvláštností místních restaurací je, že ve vitrínách mají plastové či gumové makety jídel i s popisem a cenou, vy se tak můžete kouknout, jak dané jídlo vypadá než do restaurace vkročíte. Japonci si hodně zakládají na tom, jak jídlo vypadá a jí i očima. Precizně ho servírují na talíře a nezáleží na tom v jak luxusní restauraci jste, zkrátka to dělají všude. V některých restauracích najdete u vchodu i automaty na jídlo. Většinou tam bývají i obrázky, vy si vyberete, zaplatíte a s lístečkem postoupíte k baru, tam do několika minut dostanete své jídlo. Velkou výhodou těchto podniků je to, že zaměstnanci nepřijdou do styku s penězi, což je hygieničtější a hlavně je to rychlejší. Ale teď zpátky k tomu, jak jsme byly v restauraci my. Po několika pokusech o anglické menu jsme to vzdaly a šly do zapadlé místní restaurace. Sevírka nás usadila a donesla lístek, žádné obrázky, žádná angličtina, jen znaky. V restauraci Vám tu vždycky přinesou vlhčený ručník na umytí rukou a zelený čaj zdarma. Anička to má o dost složitější, že je vegetarián, zatímco já sním všechno. Nakonec si objednala tofu a já věděla pouze to, že je to rýže. I tohle nám dalo dost práce, abychom se s paní domluvily na naší objednávce. V Japonsku je všechno šíleně rychle a i jídlo Vám tu přinesou do 10ti minut. Já nakonec dostala smaženou rýži s nějakým masem. Anička se mi celou dobu smála, protože jsem začla vylučovací metodou řešit, co to mám za maso. Když jsem vyloučila kuřecí, hovězí i vepřové, tak jsem to raději dále neřešila. Přes to, že japonsky umíme každá zatím asi 5 slov, tak jsme se celkem dobře najedly a zvládly to.
V pátek se nám stal celkem vtipný zážitek. Jely jsme z castingu směrem do apartmánu, říkaly jsme si, že zajdeme někam na drink, když je ten pátek a asi za 5 minut nás u metra oslovili dva mladí japonci. A víte co? Uměli anglicky! Slovo uměli je asi dost přehnané, ale snažili se :) Zeptali se nás, co máme v plánu a zda s nima nechceme zajít na drink. Japonci byli moc milí, hned říkali, že mají přítelkyně a že by je jen zajímalo, jak odlišně žijeme a naopak by nám rádi ukázali, jak žijí oni. A tak jsme s Aničkou šly. O 10 minut později jsme s nimi seděly v tradiční japonské hospodě a před sebou měly plný stůl jídla. Objednali nám smaženou zeleninu, kalamáry v těstíčku, tradiční Yakitori (grilované maso ve sladké omáčce na špejli) či sušené ploutve. Měla jsem hroznou radost z toho, že poznávám něco tradičního a jiného. Zatímco Anička jedla jenom zeleninu a ryby, tak já ochutnávala všechno :) Vzájemně jsme si vyprávěli o rozdílnostech našich kultur a bylo to fajn. Po dvou hodinách jsme se rozloučili a my s Aničkou jely domů :)

 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 lollipop lollipop | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 13:47 | Reagovat

Zase krásný článek :). Moc mě baví tvůj blog,mohla bych ho číst furt :D. Pozdravuj Aničku:)

2 Ela Ela | 30. dubna 2015 v 19:35 | Reagovat

Nikdy jsem nepřemýšlela, že bych někdy jela do Japonska, ale potom, co čtu tvoje články, tak bych si to moc přála;) Krásný článek!;)

3 hogreta hogreta | E-mail | Web | 12. května 2015 v 14:15 | Reagovat

To mi připomíná, že mám ještě nějaké "zelené KitKat" doma, prý příchuť zeleného čaje - a upřímně, kdyby nebylo zelené, asi bych to ani nepoznala:-D. Chutná to jak bílá čokoláda (a pravděpodobně i je, jen je tam tedy přimíchaáno pár lístků).

Přeji ti hodně štěstí! :)

4 Ann V. Ann V. | Web | 12. května 2015 v 15:50 | Reagovat

Moc zajímavý článek. :) Hrozně se mi líbí jak japonské jídlo vypadá, sice zatím netuším jak chutná, ale rozhodně bych někdy chtěla vyzkoušet alespoň to sushi. :D

5 Natálie Natálie | Web | 12. května 2015 v 16:02 | Reagovat

Moc hezký článek. Dlouho jsem si myslela, že mezi klasické japonské pokrmy patří hlavně sushi, japonská nudlová polévka a  mochi :). Ale ochutnat snickers, oreo nebo dokonce muffin s příchutí matcha může být zajímavá zkušenost. :D

6 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 12. května 2015 v 16:36 | Reagovat

Docela mě to překvapilo - i fotky :) .. ale obecně japonské sushi je moje modla - mňam!! .. Každopádně mě pobavil harmonogram 09:30 - 25:00 :DDD

7 Illumináti Illumináti | Web | 12. května 2015 v 16:54 | Reagovat

such jídlo
                   wow
      much láska
                    so japonko
           8-D 8-D 8-D 8-D

8 Foxie Foxie | E-mail | Web | 12. května 2015 v 18:13 | Reagovat

Krásný - přímo nádherný - článek. :)
Jsem velký fanoušek Japonska, pokud se to dá takhle říci... zkrátka ho mám ráda a je mi blízké.
Všechno to zní tak skvěle. Je vidět, že si to přes všechno užíváš, což je dobře. :)

9 Evushka Evushka | Web | 12. května 2015 v 18:15 | Reagovat

Ježiš toto by som nezvládla. Sushi mi chutí, i keď som sa mu straašne dlho vyhýbala, ale zachutilo mi. No jesť dlhodobejšie japonské jedlo, by som nemohla. A bála by som sa hlavne, že čo si dávam do úst, lebo oni majú ako vidím zvláštne chute, ktoré ja neviem ako by som zvládla. V jedle som celkom konzervatívna, ak aj skúsim niečo nové, musím sa predtým sama so sebou dohodnúť.

10 Ellí Ellí | Web | 12. května 2015 v 18:42 | Reagovat

Teda, nevím nevím, ale mám pocit, že bych v Japonsku hodně zhubla :D Na tyhle jídelní experimenty dvakrát nejsem...  Jinak bych ale tuto zajímavou zemi navštívila moc ráda :)

11 Šklíba Šklíba | E-mail | Web | 12. května 2015 v 19:29 | Reagovat

Hehehe, Japonsko není nic pro mně, bez sladkého bych nepřežila... Ale jestli tam prodávaj kafe, letím tam! :-D fakt děs jak si užíváš :D

12 Kerr Kerr | Web | 12. května 2015 v 19:39 | Reagovat

Jejda, Japonsko mě teda vůbec neláká, ale kamarádka tam jede trávit prázdniny a já jsem docela zvědavá, jak to hodlá zvládnout :D Každopádně moc skvělý článek!

13 Joina Joina | Web | 12. května 2015 v 20:04 | Reagovat

Zrovna  nedávno jsem se bavila se známím, jestli bych si něco dala z Japonské kuchyně. Ale jelikož  nic neznám tak jsem řekla že ty dorty, u kterých neznám název...:D
Nějaké ty potraviny vypadají opravdu zajímavě :)

14 Cleo Cleo | Web | 12. května 2015 v 20:08 | Reagovat

Vypadá to pěkně, ale vážně bych se bála to jíst. :D

15 Alue Alue | E-mail | Web | 12. května 2015 v 20:30 | Reagovat

moc hezký článek, děkuji :)

16 Romi Romi | E-mail | Web | 12. května 2015 v 20:44 | Reagovat

samé dobrutky

17 Wnaty Wnaty | 12. května 2015 v 20:57 | Reagovat

Velmi zajímavý článek, Japonská kuchyně mě velmi zaujala již dříve, především pokrmy z rýže, protože tu já miluju :-).

18 Claire Claire | E-mail | Web | 12. května 2015 v 21:20 | Reagovat

Tak to vypadá perfektně, jen já si na tuhle kulturu moc nepotrpím, ať žijou Čechy :D

Krásný článek :)

19 Marwi Marwi | Web | 12. května 2015 v 21:30 | Reagovat

[2]: naprosto souhlasím, úžasný článek!

20 emmmdzej emmmdzej | 12. května 2015 v 21:45 | Reagovat

"doufam, ze je to kureci" :D
wau, tam bych se taky jednou moc rada podivala. skvela story^^ super to s tema mistnima klukama :D

21 Choi Mari Choi Mari | Web | 13. května 2015 v 7:07 | Reagovat

Ono i v Koreji mají to jídlo nějak rychle. Když byla jedna hudební skupina v Americe, tak se hrozně divily, že jim jídlo přišlo až po hodině.

Taky bych chtěla ochutnat nějaké japonské jídlo a na nějakou dobu si život v Japonsku vyzkoušet. Určitě to musí být moc hezký zážitek.

22 Monika Monika | 7. června 2015 v 19:12 | Reagovat

Přesto je to tak obdivuhodné:P A máš fakt super život:)

23 Nobody Nobody | E-mail | Web | 22. října 2015 v 16:22 | Reagovat

Ten Japonec vpravo vypadá strašně roztomile :))) na tvůj blog jsem narazila na srdci blogu, musím říct že jiný blog k hlasování pro mě nepřipadal v úvahu :)) těším se, až si přečtu všechny tvoje zážitky :))
nebudu se ozývat pod každý článek, abych tě tu nezaspamovala :))
ale zpětně musím říct, že nad zážitkem tvé spolubydlící se záchodem jsem se hlasitě řehtala :)

24 Japonskoo.cz Japonskoo.cz | Web | 21. června 2016 v 14:22 | Reagovat

Mně nejvíc štvalo drahé ovoce. Ale jinak kde jinde si člověk dá třeba japonský hot dog alias housku plněnou nudlemi. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama